Historie projektu UNB byl úspěšně ukončen


PROJEKT SPOLUPRÁCE PARTNERSTVÍ ERASMUS+

Název projektu:
„Nové trendy v inkluzivním vzdělávání o používání indukčních smyček (v dalším textu jenom „IL“) k minimalizaci komunikační bariéry mezi sluchově postiženými osobami (dále jen HIP) a intaktní společností“

Akronym:
IL – OPTIMÁLNÍ PRO VŠECHNY

Číslo projektu:
2022-1-CZ 01 – KA220 – ADU 000085158

Krátké shrnutí:
Cílem projektu je přispět k minimalizaci bariéry osob se sluchovým postižením používajících sluchadla resp. kochleární implantát vůči intaktní společnosti vyšším využíváním indukčních smyček (IL). Způsob, jak tohoto cíle dosáhnout je zvýšení povědomí a zájmu o IL mezi minimálně 450 osobami se sluchovým postižením (HIP) ze 3 partnerských zemí a mezi minimálně 150 specialisty z řad intaktní společnosti, kteří jsou odborníky v oblasti projektování, implementací, instalací a servisování IL v těchto 3 partnerských zemích (ČR, SR, Slovinsko). Splnění tohoto cíle bude dosaženo prostřednictvím vzdělávacích aktivit a vytvořením interaktivní mapy implementovaných aplikací IL v zemích projektu.

Koordinátor projektu:
Unie neslyšících Brno, z.s., Česká republika

Partneři projektu:
Centrum vizualizace a interaktivity vzdělávání, s.r.o., Ostrava, Česká republika
Asociácia Nepočujúcich Slovenska, Žilina, Slovensko
Racio, družba za razvoj sloveskega kapitala, d.o.o., Celje, Slovinsko

Délka projektu: 1.9.2022 – 28.2.2025


O projektu Asistenční technologie pro neslyšící

Název poskytovatele dotace: MMR ČR

Název dotačního programu: Podpora a ochrana veřejného zájmu na úseku bezbariérového užívání staveb – Spolky – 3170000016

Název projektu: Asistivní technologie pro neslyšící

Číslo žádosti: 86854
Na daný projekt je poskytována finanční podpora z národních zdrojů Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Popis, cíle a výstupy projektu:Zavedení stálé profesionální poradenské, projekční, montážní a servisní služby v oblasti realizace indukčních smyček a dalších asistivních technologií pro osoby se sluchovým postižením. Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj ČR č. 398/2009 Sb. o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb v §8 stanoví, že „… prostory pro shromažďování 50 a více osob nebo každé ozvučení či překladatelský servis kin, divadel a sálů musí umožňovat indukční poslech pro nedoslýchavé osoby..” V ČR však dosud neexistuje žádná obecně uznávaná autorita v této oblasti, která by byla schopna investorům a projektantům garantovat, že vybraná a instalovaná indukční smyčka bude splňovat všechny požadavky na ni podle potřeb osob se sluchovým postižením (dále jen OSP) kladené. Proto projekt zajistí vyškolení odborníků přímo z řad OSP a zprofesionalizuje dosud nesystematicky na základě dobrovolnosti realizované poradenské aktivity v této oblasti. Součástí projektu bude i marketingová kampaň, ve které žadatel bude spolupracovat s profesními asociacemi a svazy architektů, projektantů a montážníků technických zařízení budov a se stavebními úřady tak, aby všechny zainteresované strany byly seznámeny s existencí této služby a začaly ji využívat. Tím dojde ke zlepšení pozice OSP ve společnosti a umožnění jim plně se zapojovat do veřejného, kulturního, sportovního a společenského života.


 

Back to top button